Uusittu Dead Space on yhtä ottoa päästä päähän

Dead Space maailma on nyt yhtä.

Julkaistu:

Dead Spacen uusioversio esitetään yhdellä otolla alusta loppuun saakka, kehittäjä EA Motive on paljastanut.

Tuottaja Philippe Ducharme kertoo tuoreessa blogipäivityksessä, ettei pelissä nähdä lataustaukoja ja kameraleikkauksia. Ducharmen mukaan lataustaukoja on luvassa ainoastaan päähahmo Isaacin kuollessa.

Ducharme kertoo myös Dead Spacen pelimaailman muodostavan USG Ishimura -avaruusaluksen olevan uusioversiossa yhtenäinen maailma. Näin ollen pelaajat voivat kävellä koko aluksen läpi, palata aiemmin vierailemiinsa paikkoihin ja kerätä mahdollisesti aikaisemmin ohi menneitä esineitä.

Dead Spacen uusioversion kerrotaan hyödyntävän tarinassaan myös pelisarjan muita osia. Vaikka tarina onkin uskollinen alkuperäiselle pelille, on mukana Dead Space 2:sta ja Dead Space 3:sta sekä pelisarjasta julkaistuista sarjakuvista inspiraatiota saaneita elementtejä.

Dead Space julkaistaan 27. tammikuuta pc:lle, PS5:lle ja Xbox Series X/S:lle.

Lähde: EA Motive

Lisää Pelaaja.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi