James Bond -brändin oikeuksien haltija on vastustanut videopeleissä esintyneen parodiahahmo James Pondin rekisteröimistä tavaramerkiksi.

Lue myös: Klassikkosankari James Pond yrittää Kickstarter-paluuta

Lue myös: James Bond palaa pelimaailmaan tyylillä – uusi 007-teemainen DualSense-ohjain julkistettiin

Electronic Arts julkaisi Vectordeanin kehittämän James Pond: Underwater Agent -pelin vuonna 1990, jota seurasi vuotta myöhemmin James Pond 2: Codename: RoboCod -niminen jatko-osa.

James Pondin seikkailut saivat jatkoa vuonna 1993 ilmestyneellä James Pond 3: Operation Starfishilla ja minipeleihin keskittyvällä The Aquatic Games -sivuosalla. Tämän jälkeen sarjaa on yritetty elvyttää ainoastaan heikon vastaanoton saaneen James Pond in the Deathly Shallows -iOS-pelin avulla vuonna 2011.

Pelisarjan nykyisten oikeuksien yhteisomistajat Gameware Europe ja System 3 ovat molemmat ilmoittaneet, että uusia James Pond -pelejä on kehitteillä. Osana sarjan uudelleenkäynnistystä System 3 haki viime vuonna tavaramerkkiä nimelle “James Pond” useissa kategorioissa, kuten videopeleissä, leluissa ja vaatteissa.

World Trademark Review -julkaisun mukaan Danjaq-yhtiö vastustaa hakemusta. Danjaq omistaa James Bond -elokuviin liittyvien hahmojen ja muun materiaalin tekijänoikeudet sekä tavaramerkit. World Trademark Review arvioi asenteen perustuvan Bond-brändin maineeseen ja siihen liittyviin oikeudellisiin vaikutuksiin.

System 3:n perustaja ja toimitusjohtaja Mark Cale puolustaa hakemusta toteamalla, että James Pond on ollut olemassa jo vuosikymmeniä, eikä kyse ole uudesta brändistä.

James Pond on pitkäikäinen, vakiintunut ja laajasti tunnistettu videopelibrändi, joka juontaa juurensa 1990-luvun alkuun. Sillä on oma selkeä identiteettinsä, historiansa ja yleisönsä pelimarkkinoilla. Vuosien varrella pelisarjaa on julkaissut kaupallisesti yli 12 yhteistyökumppania. Näihin lukeutui Electronic Artsin kaltaisia suurnimiä ennen kuin System 3 hankki pelien oikeudet, Cale kertoo.

Hän korostaa lisäksi, että tavaramerkkisuoja on nykyisessä markkinatilanteessa tärkeä muun muassa brändin vahvistamisen, suojaamisen ja kaupallisen toiminnan kannalta.

– Kyse ei siis ole uudesta tai keksitystä brändistä, vaan aidosta historiallisesta pelisarjasta, jolla on 35 vuoden kaupallinen historia ja tunnettuus, Cale sanoo.

Kiistat eivät kuitenkaan rajoitu vain tavaramerkkeihin. Viime vuonna Gameware Europe julkisti uuden pelin nimeltä James Pond: Rogue AI. Tämä sai Time Extension -julkaisun mukaan sarjan alkuperäisen luojan James Sorrellin kritisoimaan projektia rajusti erityisesti tekoälyn käytöstä pelinkehityksessä.

Myös System 3:n julkistama retrokokoelma James Pond Legacy: The Pond is Not Enough sai kritiikkiä oletetusta tekoälyn käytöstä kansikuvassa.

Sorrell onkin tehnyt selväksi, ettei halua enää liittää nimeään James Pondin hahmoon.

James Pond -nimi on rapautunut niin pahasti Gamewaren toiminnan myötä, että haluan pysyä siitä erossa, Sorrell toteaa.

Lähde: Video Games Chronicle, World Trademark Review, Time Extension

Lue myös: InZOI-pomo oli huolissaan pojastaan ja laittoi tämän pelaamaan elämäsimulaatiota – nyt poika työskentelee pelin modisisällön parissa

Lue myös: Oletko kaivannut pelikoteloiden hypistelyä ja ohjevihkojen tutkimista? Boxroom lataa pelaajan Steam-kokoelman virtuaaliseen pelihyllyyn

Lue myös: Cairn-vuorikiipeilyseikkailu saa kesällä uutta ilmaista pelattavaa – luvassa useita maksuttomia lisäosia