Seikkailuklassikoiksi muodostuneiden Icon, Shadow of the Colossuksen ja The Last Guardianin ohjaajana tunnettu Fumito Ueda uskoo, että pelien mieleenpainuvimmat hetket voivat usein syntyä täysin tahattomista ja jopa kömpelöistä elementeistä.
Vuonna 2001 Japanissa ja seuraavana vuonna Euroopassa julkaistu Ico muistetaan massiivisesta ja vaikuttavasta peliympäristöjen arkkitehtuurista.
Euroopassa helmikuussa 2006 ilmestynyt Shadow of the Colossus tunnetaan jättimäisistä kolosseistaan, kun taas PS4:lle 10 vuotta myöhemmin saapunut The Last Guardian yhdistelee molempien elementtejä tuoden pelikokemukseen sympaattisen, mutta oikukkaan Trico-olennon.
Pelit ovat jäänyt mieleen myös paikoin kömpelöstä ohjaustuntumastaan, jonka myötä liikkuminen ei ole aina helppoa tai täysin sulavaa. Tämä tekee kuitenkin Uedan mukaan pelikokemuksista uskottavia.
Esimerkiksi Shadow of the Colossuksen kolossien turkissa roikkumisen ei kuuluisikaan tuntua hänestä vaivattomalta, kun jättiläinen yrittää ravistaa pelaajan irti.
Aihe nousi esiin Automationin haastattelussa, jossa Ueda ja Suda51:nä tunnettu pelikehittäjä Goichi Suda keskustelivat teemasta.
Suda51 muistee haastattelussa Shadow of the Colossuksen alkuvaiheen taistelua, jonka hyppykohtaus oli hänestä erityisen vaativa. Suda51:n mukaan kuitenkin ”juuri sellaiset kohdat jäävät mieleen seikkailun muistoina”.
Ueda on asiasta samaa mieltä Suda51:n kanssa.
– Jopa sellaiset asiat, joita tekijät eivät välttämättä tarkoittaneet, kuten vaikeat kohdat tai hieman armottomat tai kömpelöt pelielementit, ovat juuri niitä, jotka lopulta jäävät pelaajien mieleen, Ueda toteaa.
Samalla Ueda myöntää, että hän suhtautuisi nykyään vastaaviin tilanteisiin eri tavalla kuin ennen.
– Jos näkisin nykyisin saman asian, ajattelisin luultavasti, että se pitää korjata. Katsoisin pelitestien tuloksia ja miettisin heti, että jos pelaajilla on tietyssä kohtaa vaikeuksia, meidän täytyy paikata asia välittömästi, Ueda pohtii.
Uedan seuraava peli Gen Atlas kehitetään yhteistyössä Epic Gamesin kanssa. Pelaaja ohjaa pelissä vaeltajaa, joka lentää jättimäisillä mekaanisilla robottipäillä, jotka on mahdollista irrottaa ja kiinnittää eri robottikehoihin. Ueda toivoo pelin säilyttävän edeltäjilleen tunnusomaisen rosoisuuden.
Lähde: GamesRadar, Automation
Lue myös: PlayStation esittelee Tokyo Game Show 2026 -tapahtumassa tulevia PS5-pelejä
Lue myös: Control Resonant saa näyttävän fyysisen PS5-erikoisversion