EA:n James Bond -pelien parissa työskennellyt kehittäjä on avannut kokemuksiaan 007-teosten työstämisestä. Samalla hän kertoo ymmärtäneensä myöhemmin, että Batman: Arkham Asylum olisi ollut täydellinen esikuva 007-pelille.
Chuck Beaver toimi lokalisointituottajana EA:n 007: Nightfiressa (2002), suunnittelijana 007: Everything or Nothingissa (2004) sekä suunnittelutuottajana 007: From Russia with Lovessa (2005).
Beaver kuvailee FRVR:n haastattelussa Bond-pelien tekemistä haastavaksi etenkin siinä mielessä, että niitä verrattiin jatkuvasti arvostettuun ja vuonna 1997 julkaistuun GoldenEye 007 -klassikkoon. Nightfire ja Everything or Nothing mahdollistivat kuitenkin hänen mukaansa luovan vapauden, koska pelit eivät perustuneet suoraan elokuviin.
– Pystyimme keksimään paljon ratkaisuja itse, mitä emme muuten olisi saaneet tehdä, Beaver kertoo.
Beaverin mielestä vaikein projekteista oli vuoden 1963 Salainen agentti 007 Istanbulissa -elokuvaan perustuva From Russia with Love. Peli toi näyttelijälegenda Sean Conneryn takaisin Bondin rooliin ensimmäistä kertaa kahteen vuosikymmeneen.
Beaverin mukaan elokuvan sovittaminen peliksi oli hankalaa, sillä Bond-leffojen toiminta ei perustu jatkuvaan räiskintään.
– James Bond -elokuvat eivät aina sovi hyvin yksinpelitehtäviin, koska moni asia tapahtuu hienovaraisesti. Kyse ei ole pelkästä ammuskelusta, vaan vakoojatyöstä, eikä kaikkea sitä voi välittää ohjaimen kautta, Beaver pohtii.
Bond-lisenssi siirtyi myöhemmin Activisionille, joka julkaisi esimerkiksi Quantum of Solacen, GoldenEye 007:n uuden version sekä 007 Legendsin.
Beaver kertoo nähneensä myöhemmin Rocksteadyn Batman: Arkham Asylumin ja tajunneensa heti, että juuri sen kaltainen lähestymistapa olisi sopinut Bondille.
– Luovuimme lisenssistä From Russia with Loven jälkeen, ja ajattelimme, että olisimme halunneet vielä hioa sitä pidemmälle. Sitten Arkham Asylum ilmestyi. Tajusimme, että ”tuollainen peli meidän olisi pitänyt tehdä”. Se oli niin hyvä. Batman on tavallaan Bond viitassa ja naamiossa, Beaver tuumii.
Beaverin mielestä laadukkaan Bond-pelin tekeminen olisi nykyään 2000-lukua helpompaa, koska esimerkkejä onnistuneista toimintapeleistä on paljon aikakautta enemmän.
– Nykyisin löytyy paljon hyviä esimerkkejä siitä, miten elokuvien tunnelma voidaan toteuttaa pelillisesti. Arkham Asylum oli minulle hetki, jolloin ajattelin, että ”juuri noin se pitäisi tehdä”. Mukaan voitaisiin yhdistää lisäksi vaikka Metal Gear Solid -sarjan hiiviskelymekaniikkoja, Beaver toteaa.
Seuraava Bond-peli 007 First Light julkaistaan PS5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle 27. toukokuuta.
Lähde: Video Games Chronicle, FRVR