Historiateemaisten Assassin’s Creed -pelien nykyaikaan sijoittuvat osuudet ovat jakaneet tunnetusti pelaajien mielipiteitä. Nykyhetkessä pelattavat osiot kuitenkin puuttuvat tulevasta Assassin’s Creed IV: Black Flagin modernisoinnista. Pelin luova ohjaaja on nyt avannut, miksi kyseiset alkuperäisteoksen kohtaukset on poistettu uusioversiosta.
Erityisesti Assassin’s Creed -sarjan varhaisissa osissa pelaaminen jakautui historiaan sijoittuvien osioiden sekä lyhyempien nykyaikaan sijoittuvien ja salaperäiseen Abstergo-yhtiöön keskittyvien osuuksien välillä.
Pelaajat työskentelevät alkuperäisessä Assassin’s Creed IV: Black Flag -pelissä Abstergo Entertainmentille ja tutkivat päähenkilönä toimivan Edward Kenwayn muistoja. Yhtenä motiivina toiminnalle on kerätä materiaalia mahdollista Kenwaysta kertovaa elokuvaa varten.
Assassin’s Creed Black Flag Resyncedin luova ohjaaja Paul Fu kertoo Video Games Chroniclen haastattelussa, että nykyaikaan sijoittuvat kohtaukset poistettiin, sillä niiden säilyttäminen tuntuisi ristiriitaiselta sarjan nykyisen suunnan kanssa.
– Koimme, että oli oikea ratkaisu mennä samaan suuntaan kuin Assassin’s Creed: Shadows. Animus on kehittynyt niin paljon viime vuosina, että olisi outoa vaihtaa suuntaa, Fu toteaa.
Fu kuitenkin mainitsee pelin sisältävän Shadows-osan kaltaisia hetkiä, jotka esittävät ”entä jos” -tyylisiä skenaarioita.
1700-luvun Karibialle sijoittuva Assassin’s Creed Black Flag Resynced ilmestyy PS5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle 9. heinäkuuta.
Lähde: Video Games Chronicle
Lue myös: Uuden PS5-ohjaimen kerrotaan panostavan kestävyyteen ja käyttöikään – hinta on kuitenkin hurja