Kaahailupelisarja Burnoutin henki elää edelleen vahvana, vaikka viimeisimmästä uudesta pelistä on jo pitkälti yli toista kymmentä vuotta.
Pelisarjan peräsimessä aiemmin toiminut Fiona Sperry on paljastanut Wreckreation 2:n, joka näyttää seurailevan menestyspeli Burnout Paradisen jalanjäljissä. Luvassa on siis vauhdikasta kaahailua ja romurallia kapaunkimaisemissa.
Ensimmäinen Wreckreation-peli julkaistiin viime vuonna, mutta sen vastaanotto jäi vaisuksi. Pelin kehittänyt Three Fields Entertainment joutuikin sulkemaan ovensa viime joulukuussa studion rahahanojen sulkeuduttua. Wreckreation 2:ta työstetäänkin uuden When Tides Turn -studion toimesta. Studion kerrotaan kuitenkin koostuvan pitkälti Three Fields Entertainmentin kehittäjistä.
Wreckreation 2:lla ei ole vielä julkaisupäivää. Esimakua kaahailusta on kuitenkin saatavilla oheiselta julkistustrailerilta:
Lue myös: Call of Duty -elokuva sijoittuu Modern Warfare -universumiin
Lue myös: EA Sports FC ennusti jalkapallon maailmanmestaruuskisojen voittajan oikein viidettä kertaa peräkkäin
Lähde: When Tides Turn
