GDC-tapahtumaan kokoontuneet MMO-pelien asiantuntijat uskovat, että markkinoille ilmestyy kohta runsaasti epäonnistuvia nettipelikokeiluja. Paneelikeskustelussa selvisi, että isot mediafirmat haluaisivat mielellään päästä World of Warcraftin osingoille. Warhammer Onlinea EA Mythicille työstävä Mark Jacobs totesi, että lajityyppiin sijoitetaan kohta valtavasti rahaa, mikä tuottaa ”uskomattoman” määrän epäonnistumisia.
Kahdeksan ja puolen miljoonan käyttäjän rajan ylittänyt World of Warcraft on panelistien mukaan herättänyt ison rahan sijoittajien huomion. Pelintekijät uskovat, että WoW ei kuitenkaan täytä markkinoita, vaan omiin erilaisiin peleihinsä keskittyvillä peleillä on edelleen hyvät mahdollisuudet löytää yleisönsä. Ultima Onlinen aikoinaan suunnitellut Raph Koster huomautti, että esimerkiksi uusi PlayStation Home -verkkopalvelu ja Second Lifen kaltaiset virtuaalimaailmat kertovat kasvavasta kiinnostuksesta massiiviseen nettipelaamiseen.
MMO-veteraanit uskovat myös, että massiivinen moninpelaaminen pääsee yleistyessään pois nykyisestä muotista. World of Warcraftin alkuperäisiin suunnittelijoihin kuuluva Mark Kern on sitä mieltä, että tavallisten yksinpelien ja massiivisten moninpelien raja hämärtyy Xbox Liven ja PS3:n moninpelipalvelujen ansiosta. Oman Red 5 -studionsa perustanut Kern väittää, että jo viiden vuoden kuluttua tavallinen nettiyhteisö muistuttaa enemmän virtuaalimaailmaa kuin keskustelufoorumia. Vielä hurjempia ennustaa Puzzle Pirates -pelistä tunnetun Three Rings -yhtiön Daniel James. Hänen visioissaan YouTuben ja Myspacen kaltaisia palveluja ja nettipelaamista yhdistävä media korvaa tulevaisuudessa television.