Activision Blizzard -kauppa sai tyrmäyksen brittiviranomaiselta – kaupan molemmat osapuolet valittavat päätöksestä

Ison-Britannian kilpailuviranomainen ei hyväksynyt Microsoftin suunnitelmaa Activision Blizzardin ostamiseksi.

26.4.2023 14:09

Microsoftin Activision Blizzard -yrityskauppa on saanut tyrmäyksen Ison-Britannian kilpailuviranomaiselta.

Kilpailuviranomainen CMA ilmoitti tänään, ettei se hyväksy lähes 69 miljardin dollarin yrityskauppasuunnitelmaa. CMA:n mukaan kaupalla olisi kilpailua rajoittavia vaikutuksia kasvavilla pilvipelimarkkinoilla, minkä kerrotaan johtavan innovaatioiden vähenemiseen ja brittikuluttajien valinnanvaran heikentymiseen lähivuosien aikana.

Microsoft on ilmoittanut aikovansa valittaa CMA:n päätöksestä. Myös Activision Blizzardin toimitusjohtaja Bobby Kotick kertoo yhtiön julkaisemassa lausunnossa yhtiön aloittaneen valitusprosessin ja uskovansa yhä kaupan läpimenoon.

Brittiviranomaisen ilmoitus näkyi välittömästi osakemarkkinoilla. Activision Blizzardin osakekurssi oli ennen kaupankäynnin alkamista lähes 10 prosentin laskussa. Pörssin avauduttua kaupankäynti kurssi nousi hieman, mutta oli silti lähes yhdeksän prosenttia eilisen päätöskurssia alempana.

Lähde: VGC

Lisää luettavaa