Taas on se aika vuodesta, kun pelimarkkinat ovat vilkkaimmillaan. Yhtiöt tuovat parhaansa kauppojen hyllyille saadakseen pelinsä mahdollisimman monen joulukuusen alle.
Joulusesongin aikaan järjestetään myös Video Game Awards 2010, pelialan Oscar-tapahtumaksi noussut ilta. Tapahtumassa palkitaan vuoden parhaat pelit, mutta mikä tärkeintä, esitellään iso kasa tulevia pelejä trailereiden muodossa.
Tänä vuonna luvassa on ilmeisen hyvää settiä. Tapahtumassa näytetään näillä näkymin ainakin Saints Row 3 ja leffamoguli Guillermo Del Toron peliprojekti. Muitakin pelejä on rutkasti luvassa. EAGamer vihjaa Twitterissä, että BioWare-fanien kannattaa seurata tapahtumaa. Suurin osa näytettävistä peleistä paljastetaan vasta paikan päällä, joskin huhuja liikkuu aina.
Viime vuonna tapahtumassa nähtiin ensiesittelyt peleistä kuten Batman: Arkham City, The Force Unleashed 2, True Crime, UFC Undisputed 2010, Halo: Reach, Medal of Honor ja niin edelleen. Tänäkin vuonna luvassa on vastaavanlaista tykitystä, sillä tapahtumaa järjestävä Geoff Keighley hehkuttaa Twitterissään tämän vuoden VGA:n olevan paras kaikista.
Pelaajalehti.com seuraa tuttuun tapaan joulukuussa järjestettävää VGA-tapahtumaa livenä. Seuraile siis tätä sivustoa tarkasti!