PlayStation 3 -konsoleiden maahantuonti Eurooppaan on pysäytetty. LG haastoi äskettäin Sonyn oikeuteen kahdeksasta patenttirikkomuksesta, joista neljä koskee Bravia-televisioita ja loput PS3-konsoleita.

Nyt EU-tuomioistuin on pysäyttänyt PlayStation 3 -konsoleiden maahantuonnin koko Euroopassa kymmenen päivän tutkinnan ajaksi. Guardianin tietojen mukaan Hollannissa on jo takavarikoitu kymmeniä tuhansia PS3-konsoleita. Sony tuo viikottain noin 100 000 PS3-konsolia Eurooppaan.

Sony ja LG selvittelevät patenttirikkomussyytteitä parhaillaan. Mikäli LG voittaa kiistan, voidaan PS3:n maahantuontikieltoa jatkaa ja Sony määrätä maksamaan myydyistä konsoleita rojaltteja LG:lle.

Aiemmin LG:n ja Sonyn oikeuskiistaa käytiin Yhdysvalloissa. Tuolloin LG koetti estää PS3-konsoleiden myynnin Yhdysvalloissa. Viime vuoden puolella asetelmat olivat toisinpäin, kun Sony vei LG:n raastupaan älypuhelimien patenttirikkomusten vuoksi.

Lähde: Guardian