PlayStation 3 ei ole ollut Sonylle odotetunlainen menestys. Viime vuoden joulumarkkinoilla PS3:n myynti laski hieman edellisen vuoden joulumarkkinoista. Sony ei kuitenkaan vähästä hätkähdä.
-Yksinkertaisesti, meidän täytyy kärsiä vähän. Se on kuin Muhammad Alin ja George Foremanin kohtaaminen, Sony-pomo David Reeves vertaa ja viittaa legendaariseen nyrkkeilymatsiin, jossa Ali voitti Foreman ottamalla usean erän ajan Foremanilta kovaa löylytystä vastaan, mutta lopulta kuitenkin tyrmäsi itsensä väsyksiin lyöneen Foremanin.
-Otamme nyt iskua vastaan, mutta pysymme aina tolpillamme, pysymme aina voitollisina ja olemme aina valmiit taisteluun. Enkä väitä että tyrmäämme kilpailijamme, mutta olemme kokoajan pelissä mukana.
Lopuksi Reeves kertoo miksei PlayStation 3:n hintaa laskettu viime vuoden joulumarkkinoille:
-Jos olisimme laskeneet hintaa, olisimme menettäneet miljardi dollaria ja saaneet huikeat joulumyynnit. Olisimme tehneet todella suuret tappiot tällaisella liikkeellä. Silloin yhtiö olisi varmasti alkanut miettimään, kannattaako pelibisnes enää ollenkaan. Me olemme nyt osoittaneet Sonylle, että pelibisnes on edelleen hyvää bisnestä.
Lähde: Guardian