Nintendon uusi pelikonsoli Wii U on rantautunut Eurooppaan ja näin myös Suomeen. Kyseessä on Nintendon ensimmäinen teräväpiirtoa tukeva pelikonsoli ja sen erikoisuus on kosketusnäytöllä varustettu GamePad-peliohjain.
Wii U:ta myydään Suomessa kahdessa pääpaketissa. Näistä noin 320 euroa kustantava Basic-paketti pitää sisällään valkoisen 8 gigatavun flash-muistilla varustetun Wii U -konsolin, GamePad-ohjaimen, HDMI-kaapelin sekä virtajohdon niin konsolille kuin ohjaimellekin.
Noin 390 euron hujakoilla pyörivä Premium-paketti tarjoaa 32 gigatavun muistilla varustetun mustan Wii U:n, edellä mainitut lisätarvikkeet sekä hieman muutakin. Mukana on niin Nintendo Land -peli, lataustelakka ja erillinen teline ohjaimelle, teline itse konsolille, tunnistinpalkki esimerkiksi Wii Remoteja varten sekä Nintendo Network Premium -jäsenyys, joka tarjoaa kevyttä rahallista etua digiostoksista vuoden 2014 loppuun asti.
Mikäli televisiossa ei ole HDMI-liitäntää, on kuluttajan ostettava erikseen televisioon yhteensopiva kaapeli tai käytettävä hyödyksi Wiin hyödyntämiä kaapeleita. Laitteen tallennustilan suhteen kannattaa myös huomioida, että konsoli itse varaa käyttöönsä osan muistista. Laitteesta itsestään ei löydy myöskään paikkaa ethernet-kaapeleille.
Edeltäjäänsä Wiihin nähden laite tarjoaa enemmän tehoja pelivalmistajien käytettäväksi. Näin ollen Nintendon konsolille on Wii U:n myötä pystytty tuomaan esimerkiksi ensimmäistä kertaa Assassin’s Creed -pääsarjaan lukeutuva peli Assassin’s Creed III:n muodossa. Tehoiltaan laite ei kuitenkaan ole ainakaan toistaiseksi vaikuttanut eroavan järin räjähdysmäisesti Sonyn PlayStation 3:sta tai Microsoftin Xbox 360:stä.
Jotta laitteen verkko-ominaisuuksia voi hyödyntää, on konsoliin ladattava varsin suurehko päivitys, jonka lataaminen voi joillakin yhteyksillä viedä reilusti yli tunninkin. Ilman päivitystä on kuitenkin mahdollista päästä jo pelaamaan useita pelejä yksin tai paikallisesti kaverin kanssa, mikäli peli moisia muotoja vain tukee.
Konsolin levyllisinä myytävät julkaisupelit Suomessa ovat:
- Funky Barn
- Call of Duty: Black Ops II
- Skylanders Giants
- Transformers Prime
- Epic Mickey 2: Power of Two
- FIFA 13
- Mass Effect 3 Special Edition
- Ben 10: Omniverse
- Family Party: 30 Great Games Obstacle Arcade
- TANK! TANK! TANK!
- Tekken Tag Tournament 2 Wii U Edition
- Nintendo Land
- New Super Mario Bros. U
- Sonic & All-Stars Racing Transformed
- Warriors Orochi 3 Hyper
- Darksiders 2
- Assassin’s Creed III
- Just Dance 4
- Rabbids Land
- Sports Connection
- Your Shape: Fitness Evolved 2013
- ZombiU
- Batman: Arkham City – Armoured Edition
- Game Party Champions
Latauskauppa eShopin puolella on vastaavasti tarjolla muun muassa kotimaisen Frozenbyten Trine 2: Director’s Cut. Pelillä on kirjoitushetkellä hintaa 13,49 euroa.
Mikäli olet jo Wii U:n hankkinut, jaathan kokemuksia joko alla olevaan kommenttiosioon tai sitten Pelaajaboardin Wii U -keskusteluketjuun. Toki ihmisten odotuksia ja suunnitelmiakin luetaan mielellään.