Gran Turismo 5:een yllättäviä ominaisuuksia

GT5:ssä kart-ajoja ja rataeditori

14.9.2011 23:23

Gran Turismo 5:n julkaisuun on vielä muutama kuukausi. Peliä on odotettu jo vuosikausien ajan, mutta silti siitä tuntuu paljastuvan vieläkin lisää ominaisuuksia.

Sony-pomo Shuhei Yoshida paljasti haastattelussa kaksi uutta ominaisuutta. Yoshida lipsautti, puhuessaan Gran Turismo 5:n syvyydestä, pelin sisältävän kart-autoja. GT5:ssä päästään siis ajamaan myös mikroautoilla perinteisten kauppakassien, urheiluautojen, formuloiden ja ralliautojen lisäksi.

Toinen Yoshidan paljastama ominaisuus on jo valmiiksi kovasti huhuttu rataeditori, joka antaa pelaajille mahdollisuuden luoda ja jakaa omia ratoja.

Rataeditori on pelaajien laajasti toivoma ominaisuus, mutta kart-ajot ovat huomattavasti yllättävämpi julkistus.

Lähde: PlayStation