Activision katkoi huhuilta siivet: Call of Dutya ei kehitetä PS4:lle

Call of Dutyn taival päättyy PlayStation 4:llä.

5.5.2026 18:55

Activision on torjunut väitteet, joiden mukaan tämän vuoden Call of Duty -peli olisi tulossa myös PlayStation 4 -konsolille.

VGC-sivuston mukaan huhu sai alkunsa X-käyttäjältä, joka on aiemmin paljastanut tulevien pelien yksityiskohtia. Kyseisen lähteen mukaan Modern Warfare 4 -työnimellä kulkevaa peliä testattaisiin parhaillaan PS4:llä.

Lue myös: Xbox laski Game Passin hintaa – uudet Call of Duty -pelit eivät kuulu enää tilaukseen

Lue myös: Call of Duty saapuu valkokankaille – räiskintäpelisarjan elokuvasovituksen ensi-ilta päivättiin

Call of Dutyn virallinen X-tili kuittasi tiedon kuitenkin perättömäksi maanantaina. Tilillä julkaistun viestin mukaan huhun lähteistä ei ole selvyyttä, mutta seuraavaa Call of Dutya ei joka tapauksessa kehitetä PS4:lle.

Viime vuoden Call of Duty: Black Ops 7 julkaistiin nykysukupolven konsoleiden ja pc:n ohella myös PS4:lle ja Xbox Onelle. Edellisen sukupolven versioita kuitenkin kritisoitiin suorituskyky- ja kuvanlaatuongelmien vuoksi. Vanhojen konsoliversioiden on epäilty jarruttavan pelisarjan kehitystä, joten huhu herätti huolia Call of Duty -fanien keskuudessa.

Lue myös: Kolmas Nintendo-animaatioelokuva on tulossa vuonna 2028

Lue myös: Huhu: Halo 2 ja Halo 3 modernisoidaan nykyaikaan

Tämän vuoden Call of Duty -peliä ei ole vielä virallisesti julkistettu. Pelin on arveltu kuitenkin olevan uusi osa Modern Warfare -sarjaan.

Lähde: VGC