Virallinen Minecraft-elokuva saapuu vuonna 2019

Minecraft-elokuvaa saadaan odottaa teattereihin vielä lähemmäs kolme vuotta, sillä leffan ensi-iltapäiväys osuu vasta vuodelle 2019.

27.6.2016 20:25

Jo pidemmän aikaa suunnitteilla ollut virallinen Minecraft-elokuva saa maailmanensi-iltansa 24. toukokuuta 2019.

Päiväys on vahvistettu Minecraftia kehittävän Mojang-studion virallisessa blogissa, jonka kautta on samalla myös varmistettu, että leffaa pääsee ihastelemaan halutessaan vielä sekä 3D- että IMAX-kuosissa. Jo aiemmin tiedossa on ollut, että elokuvan ohjaushommiin on palkattu vastuuseen Elämää Philadelphiassa -televisiosarjan luojajäsen Rob McElhenney.

– Kyllä, odotus saattaa näyttää vielä pitkältä, mutta olemme varanneet juuri tarpeeksi aikaa, että elokuvasta tulee todella mahtava. Ja me kaikkihan haluamme mahtavan Minecraft-elokuvan, vai mitä? kertoo Mojangin operatiivinen johtaja Vu Bui.

Lähde: Mojang