Pelistudiojätti Nintendo ja tuotantoyhtiö Sony ovat kehittelemässä parhaillaan näyteltyä elokuvaversiota suosituista The Legend of Zelda -videopeleistä. Nyt elokuvan ohjaaja Wes Ball kertoo hieman suunnitelmistaan projektin suhteen.

Ball paljastaa tuoreessa haastattelussaan, että Zelda-elokuvassa tullaan hyödyntämään hyvin vähissä määrin motion capture -tekniikkaa. Ohjaaja tahtoo tehdä näin tarinastaan mahdollisimman ”aidon” ja ”maanläheisen” tuntuisen katselukokemuksen.

”Työskentelemme kovasti ja tulemme tekemään jotain upeaa”, Ball kertoo. Hän ei pysty paljastamaan tuotannosta vielä paljoa lisää julkisuuteen ja vitsaileekin Nintendon ilmestyvän pikaisesti paikalle hiljentämään hänet, jos hän visertelee aiheesta liikaa.

Zelda-elokuvan julkaisuajankohta ei ole vielä tiedossa myöskään.

Ballin aiempiin ohjaustöihin lukeutuvat esimerkiksi suositut Maze Runner -elokuvat sekä tänään ensi-iltansa saava The Kingdom of the Planet of the Apes.

Lähde: Polygon, Collider