Sony julkaisee isojen yksinpeliensä pc-versiot jatkossakin konsoliversiota jäljessä. Yhtiö kertoo pyrkivänsä tällä tavoin houkuttelemaan jatko-osia odottavia tietokonepelaajia Playstation-konsolin äärelle.
Playstationin toisena toimitusjohtajana kesäkuussa aloittava Hermen Hulst kertoi tällä viikolla Sonyn tiedotustilaisuudessa, että yhtiö haluaa saada tietokoneella pelaavat ihmiset ensin innostumaan sen pelisarjoista pc-versioiden avulla.
– Löydämme pelisarjoilemme uutta yleisöä, joka saattaa olla kiinnostunut pelaamaan esimerkiksi jatko-osia, Hulst sanoi.
Ja koska jatko-osat julkaistaan ensin Playstationille ja vasta paljon myöhemmin pc:lle, päätyy osa niistä kiinnostuneista pelaajista ostamaan itselleen konsolin, Sony toivoo.
– Uskomme, että pystymme tuomaan uusia pelaajia Playstationille, Hulst avasi Sonyn julkista strategiaa.
Hänen mukaansa sama logiikka toimii myös pelisarjoihin perustuvien tv-sarjojen ja elokuvien kohdalla. Ne saavat osan katsojista haluamaan lisää ja kenties hankkimaan siksi pelikonsolin.
Alla olevassa X-postauksessa on video Hulstin esiintymisestä tiedotustilaisuudessa. Uutinen jatkuu X-postauksen jälkeen.
Hermen Hulst, soon to be co-CEO of Sony’s PlayStation business, addresses day 1 PC releases. Live service games will come day and date on PS5 and PC, but single player narrative games on PC are designed to then entice PC owners to play sequels on a PlayStation console pic.twitter.com/uAO0stlBS6
— Tom Warren (@tomwarren) May 29, 2024
Viime aikoina Sony on julkaissut tuoreimpien peliensä pc-versiot noin kaksi vuotta konsoliversion julkaisun jälkeen.
Kaavan ulkopuolella ovat Hulstin mukaan Helldivers 2:n kaltaiset jatkuvasti päivittyvät live service -pelit, jotka Sony aikoo myös jatkossa julkaista samaan aikaan sekä pc:lle että konsolille.
Lue aiheesta lisää: