Pidätkö pakohuoneista ja Zelda-peleistä? Nämä kaksi asiaa voi yhdistää, tuumailee Nintendo

Nintendo on lyönyt hynttyyt yhteen SCRAP-pakohuonefirman kanssa. Tuloksena Zelda-teemainen escape room.

19.11.2016 12:35

Pakohuoneet ovat rantautuneet viime vuosien aikana ryminällä Suomenkin kamaralle. Nyt myös Nintendo on astumassa ruuhkaisille markkinoille Zelda-teemaisella pakohuoneellaan.

SCRAP-yrityksen kanssa yhteistyössä tuotettu Defenders of the Triforce lupaa tuoda autenttisen Hyrule-miljöön myös pakohuoneeseen. Uutistiedotteen mukaan kuuden hengen tiimeihin jaetut osallistujat pyrkivät ratkaisemaan mysteerejä suuressa tilassa. Pelaajat ovat matkan varrella tekemisissä lukuisten peleistä tuttujen hahmojen ja esineiden kanssa. Löydetyillä esineillä päästään etenemään uusille alueille – kuten Zelda-seikkailuissakin on tapana.

Valitettavasti Defenders of the Triforce jäänee yhdysvaltalaisten herkuksi, sillä Nintendon ja SCRAPin alkuvuodelle järjestämä turnee ei ulotu Pohjois-Amerikan suurimpien kaupunkien ulkopuolelle.

Lähde: Polygon, SCRAP

Lisää luettavaa