Miljoonia pelaajia pian jo vuoden ajan viihdyttänyt Rocket League yritettiin aikoinaan tuoda maailmaan Electronic Artsin tuella. Kehittäjä Psyonixin suunnitteluvastaava Corey Davis on kertonut Twitter-tilillään, että Psyonix koetti vuonna 2011 saada peliään osaksi nykyisin jo edesmennyttä EA Partners -julkaisuohjelmaa, mutta tuli kuitenkin tyrmätyksi jossain vaiheessa hakuprosessia.
Paljastus on sinällään huvittava, sillä Electronic Arts -pomo Patrick Söderlund kuvaili hiljattain viihdesivusto IGN:n haastattelussa, kuinka yhtiö haluaisi auttaa vielä tuomaan maailmaan seuraavan Rocket Leaguen kaltaisen ilmiön osana uutta EA Originals -indieohjelmaansa. EA paljasti Originalsin aiemmin viime viikolla E3-messujen yhteydessä yhdessä ohjelmaan mukaan kuuluvan Fe-pelin kanssa.
– Olisinko halunnut olla se henkilö, joka löysi Rocket Leaguen? Kyllä. Haluaisinko sen olevan EA-nimike? Tietysti haluaisin, Söderlund summaili IGN:lle.
Tietystikään tiedossa ei ole tarkalleen, miten Psyonixin ja EA:n neuvottelivat menivät aikoinaan Rocket Leaguen suhteen. Muistaa myös sopii, että Rocket League on eräänlainen jatko-osa vuonna 2008 ilmestyneelle Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars -pelille, joka ei aikoinaan varsinaisesti räjäyttänyt tietään pelaajien suursuosioon Rocket Leaguen tavoin. On periaatteessa siis ymmärrettävää, miksei Rocket League välttämättä sytyttänyt julkaisijaa ainakaan vielä ideatasolla.
Lähde: Corey Davis (Twitter), IGN, PC Gamer