Battlefield 1 teki historiaa julkaisussaan – ilmeisesti

Battlefield 1 on ollut kehittäjälleen DICElle sen tähän mennessä suurin julkaisu. Selvää ei tosin ole vielä, miten hyvin peli on esimerkiksi myynyt.

11.11.2016 19:58

Battlefield 1:n julkaisusta on muodostunut ruotsalaiskehittäjä DICEn historian tähän mennessä ”suurin”, yhtiö on tiedottanut kotisivuillaan.

Väitteen on kerrottu perustuvan Battlefield 1:n moninpelipuolen päivittäisiin käyttäjämääriin, joten tiedossa ei toistaiseksi vielä ole, paljonko peliä on tähän asti esimerkiksi myyty maailmalla. Hirveästi varmaa tietoa DICEn hehkuttamista ensimmäisen viikon käyttäjämääristäkään ei tosin ole, sillä yhtiö ei ole niitäkään paljastanut virallisesti julkisuuteen.

Hajanaisia pikkutietoja Battlefield 1:n moninpelin menestyksestä on sentään kuitenkin saatu. Noin viikossa pelaajien on kerrottu esimerkiksi räiskineet ensimmäisen maailmansodan maisemissa 59 miljoonaa tuntia, joista yhdeksän miljoonaa vietettiin Operations-tilassa.

Kokonaisuudessaan listan julkaistuista moninpelidatasta löytää alta.

Pelaaja-lehden arvostelun Battlefield 1:stä voi vuorostaan lukea tuoreesta marraskuun numerosta.

Lähde: DICE

Lisää luettavaa