Nintendon on esitellyt viimein tarkemmin 3DS:n New Super Mario 2:n. Sivulta kuvattua Mario-loikintaa jälleen kerran tarjoava peli yrittää painottaa hieman erilaisia asioita kuin aiemmat putkimiespelit.

Normaalia suurempaa roolia pelissä näytteleekin näin kolikoiden keruu. Peli pitää alusta alkaen kirjaa, kuinka monta kolikkoa pelaaja on pelissä kokonaisuudessaan ehtinyt keräämään, ja kerättävää pitäisikin todella piisata. Uudet jipot ja voimat, kuten kultakukka, varmistavat sen, että kilinä käy jatkuvasti, kun kolikoita valuu kenttiin tämän tästä joka suunnalta.

Yksinkään keräilyä ei tarvitse harrastaa. Lähiverkon kautta peli on mahdollista pelata kaverin kanssa halutessaan vaikka alusta loppuun.

Rahan perässä juostaan myös tuoreessa Coin Rush -haastemuodossa. Kolme satunnaista kenttää sekä tasan yhden elämän tarjoava pelimuoto laittaa pelaajat kokeilemaan rajojaan ennätysjahdissa. Omia suorituksiaan voi myös jakaa eteenpäin StreetPassin kautta muiden päihitettäväksi.

Ohessa pelistä tehty haastatteluvideo sekä traileri.

Linkki haastatteluun

Linkki traileriin

Lisää luettavaa