Resident Evil 2:n ohjaajana toiminut Hideki Kamiya on ilmaissut kiinnostuksensa Capcomin pitkään hiljaisena pysyneen Dino Crisis -pelisarjan herättämiseen. Fanit ovat elätelleet toiveita pelisarjan uusioversiosta tai uudesta osasta jo vuosia.

Lue myös: Capcom kiusoittelee somessa mahdollisella Dino Crisisin paluulla

Resident Evilin luojan Shinji Mikamin ohjaama Dino Crisis on kerännyt ympärilleen aktiivisen fanijoukon yhdistämällä esihistoriallisen kauhun toimintaan ja pulmanratkontaan. Vuonna 1999 PlayStationille ilmestynyt ja myöhemmin pc:lle ja Dreamcastille julkaistu alkuperäispeli myi 2,4 miljoonaa kappaletta saaden kehuja niin kriitikoilta kuin pelaajiltakin.

Peli sai jatkoa seuraavana vuonna ilmestyneen Dino Crisis 2:n sekä vuonna 2003 Xboxille ilmestyneen Dino Crisis 3:n muodossa.

Myös Devil May Cryn, Ōkamin, Viewtiful Joen ja Bayonettan luojana tunnettu Kamiya ilmoitti hiljattain olevansa kiinnostunut ohjaamaan uuden Dino Crisisin, kun hän vieraili The MinnMax Show -YouTube-kanavan haastattelussa.

Kamiyalta kysyttiin haastattelussa kiinnostuksesta ohjata Capcomin pelejä, johon hän vastasi, ettei halua palata Resident Evil -sarjan pariin. Kamiya kuitenkin suhtautuu myönteisesti Dino Crisisin ohjaamiseen ja kommentoi ”haluavansa kovasti ohjata Dino Crisin paluun”.

Kamiyan kiinnostuksen ohella Capcom on huomannut fanien toiveet Dino Crisisin ollessa kärkisijoilla yrityksen pelibrändien elvyttämiseen keskittyvissä kyselyissä. Lisäksi alkuperäinen peli on menestynyt hyvin sen ilmestyttyä viime vuonna osana PS Plus Premium -palvelun klassikkopelivalikoimaa. Capcom on myös ollut viime vuosina aktiivinen klassikkopelisarjojensa herättämisessä henkiin.

On toki huomioitava, että Kamiya työskentelee tällä hetkellä Ōkamin jatko-osan parissa, joten hänen vapautumisensa uuden projektin pariin voi viedä aikaa.

YouTube video

Alkuperäinen Dino Crisis ilmestyi viime vuonna PS5:lle ja PS4:lle pieniä parannuksia kokeneena versiona. Kaksi ensimmäistä Dino Crisis -peliä julkaistiin puolestaan alkuvuodesta GOG-kauppapaikassa.

Lue myös: Nälkäiset dinot ovat viimein täällä: Dino Crisis on saapunut PlayStation-pelaajien ostettavaksi!

Lue myös: Dinosaurukset hyökkäsivät PC:n kimppuun – Dino Crisisit julkaistiin retropelaajia houkuttelevana pakettina

Lue myös: Lähes 30 PC-klassikkoa lisättiin GOG-kauppapaikan valikoimaan – tarjolla nyt pelihistoriaa pikkurahalla

Lähde: Game Rant

Lue myös: The Witcher 3: Wild Huntilla oli alun perin hyvin erilainen nimi – klassikkopelin suunnitteluprosessista saatiin kiinnostavaa tietoa

Lue myös: Atomfall saa ensimmäisen tarinallisen laajennuksensa tiistaina – tältä näyttää Wicked Isle

Lue myös: Donkey Kongin uusittu ulkoasu jakaa mielipiteitä – peliveteraani Shigeru Miyamoto kertoo syyn muutoksen taustalla