Valven Doug Lombardi lupailee ilmoitusta ensimmäinen Left 4 Dead -zombieräiskinnän uudesta lisäsisällöstä ennen kesän loppua. Hän myös kertoo, ettemme ole vielä nähneet kaikkea pelin tulevasta jatko-osasta.

– Uskoakseni 8-9 kuukauden päästä, kun kaikki on jo julkaistu ja kun jokainen on ehtinyt näkemään lopullisen Left 4 Dead 2:n sekä jatkuvan Left 4 Dead 1 -tuen, ihmiset saattavat nähdä mitä yritämme saada aikaiseksi, Lombardi kertoo.

Miehen mukaan Left 4 Dead 2:n julkistuksesta syntynyt boikottikohu ei ole vaikuttanut Valven Left 4 Dead 1 -jatkosuunnitelmiin.

– Se ei muuttanut suunnitelmiamme lainkaan. Kuten olemme kertoneet, suunnitelmana oli jo tuolloin jatkaa materiaalin julkaisua ensimmäiseen osaan, Lombardi toteaa muistuttaen vielä kertaalleen kesän lopulla tapahtuvasta paljastuksesta.

Lombardi uskoo ihmisten vain menneen Left 4 Dead 2 -ilmoituksesta hämilleen. Hänen näkemyksensä mukaan E3-messut ovat väylä suurille lehdistön huomiota hakeville julkistuksille, eikä lisäsisältöuutisille.

Mies ei ole myöskään vaikuta sen innostuneemmalta PlayStation 3 -versiosta kuin aiemminkaan.

– Emme ole kyenneet toteuttamaan samantasoista tuotetta PlayStation 3:lla ja 2:lla kuin 360:lla ja pc:llä. Siihen asti, kunnes saamme mahdollisuuden kasata itsellemme PS3-tiimin, kunnes ihmiset tulevat Valvelle tai Valven nykyiset jäsenet haluavat työskennellä laitteen parissa, en näe meidän siirtyvän kyseiselle alustalle, Lombardi summaa.

Left 4 Dead 2 julkaistaan 17. marraskuuta Xbox 360:lle ja pc:lle. Ensimmäisen Left 4 Deadin uuden lisäsisällön paljastusta on luvassa siis kesän loppuun mennessä.

Doug Lombardin haastattelun voi lukea kokonaisuudessaan täältä!