Nintendo on paljastanut tuovansa Wii-klassikkopelejään Nvidia Shieldille.
Toistaiseksi pelien on vahvistettu ilmestyvn vain Kiinan markkinoille. Mukana ovat ainakin Super Mario Galaxy, The Legend of Zelda: Twilight Princess, New Super Mario Bros. Wii sekä Punch Out!!. Pelit julkaistaan Android-pelitabletille remasteroituina versioina 1080p-resoluutiolla. Pelejä ei kannata odottaa ihan hetkeen länsimaisille Android-laitteille, sillä kyseessä on Nintendo, Nvidian ja kiinalaisen iQiyi-yhtiön pitkään työn alla olleesta sopimuksesta.
Nintendo-pelien saapumisen Nvidia Shieldille paljasti Aasian markkinoihin erikoistunut pelianalyytikko Daniel Ahmad. Ahmad twiittasi myös Nvidia Shieldin kiinalaisen trailerin, joka esittelee myös Nintendo-pelivalikoimaa:
Here is the official trailer and store page for Nvidia Shield in Chinahttps://t.co/E5GHQgkazGhttps://t.co/Sn1gwScjsp pic.twitter.com/WAn9otELoD
— Daniel Ahmad (@ZhugeEX) 5. joulukuuta 2017
Lähde: Twitter