Etupäässä italialaisista elokuvaharrastelijoista koostuva Hive Division -ryhmä on saanut valmiiksi noin viisi vuotta työn alla olleen Metal Gear Solid: Philanthropy -fanielokuvansa ensimmäisen osan, joka kulkee nimellä The Overnight Nation.
Kunnianhimoisen pienen budjetin fanileffan ohjauksesta ja käsikirjoituksesta vastaa myös Solid Snakea näyttelevä Giacomo Talamini. Ilmaisjakeluun tarkoitettu pätkä on voittoa tavoittelematon.
Elokuvan ja näyttelijöiden italialaisen syntyperän myötä elokuva on dubattu englantia äidinkielenään puhuvien ääninäyttelijöiden voimin, minkä lisäksi Philanthropyn lopputekstien tunnusmusiikin esittää Aoife Ferry, joka on tuttu ensimmäisessä Metal Gear Solidissa kuullusta The Best is Yet to Come -kappaleesta.
Elokuvan voi katsoa streamina tai ladata torrentina tai E-Mulen kautta, mutta myös muita latausvaihtoehtoja on luvassa. Linkit elokuvaan ja sen suomenkielisiin tekstityksiin löytyvät Metal Gear Solid: Philanthropyn viralliselta kotisivulta.
Hive Division ei ole toistaiseksi maininnut alunperin trilogiaksi tarkoitetun leffan jatkosuunnitelmista.