Kajaanin ammattikorkeakoulu on solminut ensimmäisenä Suomessa PlayStation First -yhteistyösopimuksen Sony Computer Entertainmentin kanssa.
PlayStation First on oppilaitoksille suunnattu yhteistyömalli, joka tarjoaa asiantuntija-apua ja tukea PlayStation-pelien parissa työskenteleville opiskelijoille ja toimittaa muutoin vaikeasti saatavilla olevia PlayStation-kehitystyökaluja opetuskäyttöön. Opiskelijat saavat yhteistyösopimuksen kautta myös mahdollisuuden esitellä kättensä jälkeä suoraan Sonyn johtaville pelinkehittäjille.
– Labran avaus on saanut aikaan aktiivista pöhinää opiskelijoissamme, sillä he kokevat PlayStation-pelien kehittämisen avaavan uusia mahdollisuuksia liiketoiminta- ja työmarkkinoilla, kertoo ammattikorkeakoulun peliprojektikurssien vastuuopettaja Veli-Pekka Piirainen.
Kajaanin ammattikorkeakoulun PlayStation-laboratorio avattiin opiskelijoiden käyttöön toukokuussa, ja se tulee olemaan keskeinen osa ensi syksyn opetussuunnitelmaa. Oppilaitoksen omien toivojen ohella PlayStation-yhteistyön toivotaan houkuttelevan jatkossa myös paikallisia peliyrityksiä mukaan konsolipelien kehitykseen.
– Odotamme innolla tuloksia, joita voimme yhdessä saavuttaa. Jatkossa olemme kiinnostuneita tarjoamaan osaamistamme ja tukea muillekin alan oppilaitoksille Suomessa, kertoo Sonyn oppilaitoskehitysohjelmista vastaava Luke Savage.
Lähde: KAMK