Gwent: The Witcher Card Game on laajenemassa taas isosti ja vieläpä hyvin pian. Kesäkuun 28. päivä peliin tupsahtaa koettavaksi sen seuraava laajennus, joka on nimetty tällä kertaa Noituri-universumissa monessa eri yhteydessä nähdyn Novigrad-kaupungin mukaan.
Kehiin lisärillä saadaan ennen kaikkea tietysti uusia kortteja, joita kelpaa odottaa tällä kertaa reilut 90 kappaletta. Niiden myötä debyyttinsä Gwentissä tekee uusi osapuoli Syndicate sekä tuore kruunujen keräämiseen keskittyvä järjestelmä, joka tarjoaa mahdollisuuden aktivoida voimakkaita erikoiskykyjä, kunhan valuuttaa on vain onnistunut keräämään esimerkiksi uudella Profit-avainsanalla varustetuilla korteilla.
Uusia johtajahahmojakin saadaan Gwentiin viisi kappaletta. Näitä ovat muun muassa jengipomo Cleaver, varjoissa hääräävä King of Beggars ja uskottomia rankaiseva Hemmelfart. Tunnelmoivalla trailerilla nämä voi nähdä jo toiminnassa.
Lähde: CD Projekt RED
