NIS America on joutunut toistamiseen lykkäämään Ys VIII: Lacrimosa of Danan pc-version julkaisua. Alunperin viime vuonna PlayStation-versioiden rinnalle tavoitellun pc-version piti saapua ulos nyt 30. tammikuuta, mutta tekniset ongelmat ovat pakottaneet julkaisijan siirtämään julkaisua hamaan tulevaisuuteen.
NIS Americalla kerrotaan, että peliä vaivaavat tällä hetkellä sekä ruudunpäivitykseen että muistivuotoon liittyvät ongelmat. Näistä muistivuodon on määrä korjaantua vielä näin viikonloppuna, mutta ruudunpäivitysvikoja varten töitä on vielä jäljellä. Kyseisen vian korjatakseen julkaisija onkin pestannut itselleen ulkopuolista kehitysapua, jonka olisi määrä ujuttaa näppinsä pelin ytimen muodostamaan koodiin, jota NIS America uskoi pitkään pystyvänsä välttämään.
Pc-version lykkäyksen ei ole kerrottu vaikuttavan pelin PlayStation-versioihin saapuvaan lokalisointikorjaukseen. Sen on määrä saapua vielä siis 30. tammikuuta. Peliä luvattiin hiljattain myös Switchille kesäksi.
Vastoinkäymisiä on ollut ikävä seurata, sillä Ys VIII on muuten kerännyt kohtalaisesti kiitosta maailmalla. Peliä on kehuttu varsinkin näpsäkästä toiminnasta.
Lähde: Steam
