Ubisoftin Ghost Recon -sarjan tuoreimmalla osalla on takanaan jättibudjetti. Ghost Recon: Future Soldierin kehittämiseen on käytetty arviolta 50 miljoonaa euroa, mikäli Eurogamerin saamiin tietoihin on luottaminen.
Ranskalaisjulkaisijan talouspäällikkö Alan Martinez arvioi, että Future Soldierin kaltaisen pelin on myytävä 2,5-3 miljoonaa päästäkseen plussalle.
Future Soldieria on vaivannut pitkä kehitysprosessi. Peli julkistettiin virallisesti jo tammikuussa 2009, mutta sittemmin se kärsi lukuisista viivästyksistä.
Pelin markkinointibudjettia paisutti Ghost Recon Alpha -lyhytelokuva, jonka tekemiseen kului arviolta kymmenen miljoonaa dollaria. Videon voi katsoa YouTubesta:

Ubisoftin konferenssipuhelussa ranskalaisjulkaisijan edustajat toimitusjohtaja Yves Guillemotia myöten pohtivat, kuinka pelien budjetit kasvavat ja muuttuvat seuraavassa konsolisukupolvessa.
Guillemotin mielestä budjetit eivät välittömästi räjähdä käsiin, sillä julkaisijat ja kehittäjät voivat keskittyä lähinnä uusien laitteiden ominaisuuksien hyödyntämiseen. Sisällön määrälle ja skaalalle ei aseteta vielä niin suuria vaatimuksia.
Lisäksi Guillemot luottaa, että sosiaalisiin ominaisuuksiin ja erilaisiin maksumalleihin kuten free-to-playhyn ja miktromaksuihin panostaminen auttavat tekijöitä repimään enemmän rahaa kuluttajaa kohti.

Lähde: Eurogamer