Skate-sarjan seuraava osa on saanut Steam-sivun, joka sisältää uutta tietoa ja kuvamateriaalia odotetusta skeittipelistä. Early Access -varhaisjulkaisuun ”pian” saapuva peli tulee olemaan ”jatkuvasti kehittyvä skeittilautailuhiekkalaatikko, joka laajenee ajan mittaan”.
Full Circlen kehittämän Skaten Early Access -versio tulee sisältämään ”pelin perusominaisuudet”, joihin lukeutuvat ”moderneja pelaajia varten” hiottu Flick-It-temppujärjestelmä sekä ”valtava määrä sisältöä” muiden pelaajien kanssa koettavaksi.
Skaten varhaisjulkaisu kattaa tällä hetkellä avoimen San Vansterdamin kaupungin, jossa skeittaamaan pääsee palvelinkohtaisesti 150 pelaajaa. Mukana on lukuisia tehtäviä, taitojen kehittämistä ja kausittaisia live-tapahtumia.
Lopullinen versio puolestaan tulee kuvauksen mukaan olemaan Early Access -version ”evoluutio”, joka sisältää uusia haasteita ja ominaisuuksia, livetapahtumia sekä parannuksia pelattavuuteen pelaajapalautteen pohjalta.
Kehittäjät myös kertovat, ettei heillä ole varsinaista aikataulua lopullisen pelin julkaisulle, sillä ”pelikokemus kehittyy, kasvaa ja paranee pelaajien palautteen perusteella”. Tiimi odottaa kuitenkin pelin lopullisen version ilmestyvän noin vuoden kuluttua varhaisjulkaisun jälkeen.
Tulevan Skate-osan on aiemmin kerrottu saapuvan Early Access -varhaisjulkaisuvaiheeseen kesällä, mutta Steam-sivun tiedoissa varhaisjulkaisun ajankohdaksi on nyt luvattu vuosi 2025.
Lue myös: Tuleva Skate-osa lähestyy – odotettu skeittipeli siirtyy pian varhaisjulkaisuun
Peli tulee olemaan ilmainen pelata niin varhaisjulkaisuvaiheessa kuin lopullisen version osalta. Pääset tutustumaan Skaten uuteen Steam-sivuun ja tuoreisiin pelikuviin täältä.
Lähde: Steam
Lue myös: Yli 80 prosenttia Tony Hawk’s Pro Skater 3 + 4:n soundtrackista on uusia kappaleita