Toimintarähinä For Honorin kaikki lisäkartat ja -pelitilat ovat ilmaisia

Ubisoft jatkaa Rainbow Six Siegen linjalla For Honor -pelinsä kanssa, eli peliin on odotettavissa mikromaksuja mutta ei maksullisia karttoja.

18.12.2016 23:21

Helmikuussa saapuva semi-historiallinen toimintapeli For Honor ei ole saamassa lisäkarttoja tai pelitiloja maksullisessa muodossa, julkaisija Ubisoft on vahvistanut. Monien muiden yhtiöiden tapaan Ubisoft on perustellut päätöstään sillä, ettei se halua pirstaloida pelaajayhteisöään lisäsisältöbisneksellään.

Jo aiemmin Ubisoft on hyödyntänyt vastaavaa ideaa esimerkiksi Rainbow Six Siegessa, jossa julkaisun jälkeen saapuneet moninpelikartat ovat olleet ilmaisia. Uuden Rainbow Sixin tapaan mikromaksujakkin on kuitenkin For Honoriin luvassa. Tämä näkyy erityisesti pelistä löytyvän Steel-valuutan muodossa. Pelin sisäisessä kaupassa käytettävää Steelia voi ansaita sekä pelaamalla että myös oikeaa rahaa käyttämällä.

– Kaikki on avattavissa pelaamalla itse peliä. Kaikki oikotiet on lisäksi sidottu edistymiseen, joten et voi avata loppuapeliä varten suunniteltua esinettä samantien, Ubisoft kuvaili pelisivusto Eurogamerin osallistumassa tapahtumassa.

Julkaisussa For Honoriin on odotettavissa 12 moninpelikarttaa, joskin verkkopuolen lisäksi peliin on ujutettu mukaan myös yhteistyöpeluuta ja ihan yksinpelikin. Yksinpeluumahdolisuudesta huolimatta For Honor vaatii pelaajaltaan kuitenkin jatkuvan verkkoyhteyden, jotta pelaaminen on mahdollista.

For Honor saapuu Xbox Onelle, PlayStation 4:lle ja pc:lle ystävänpäivänä 14. helmikuuta.

Lähde: Eurogamer (1), (2)