Omaa tahtiaan saapuva Counter-Strike: Global Offensive ei päästä sittenkään PlayStation 3 -pelaajia tietokoneräiskijöitä vastaan.
Eri alustojen pelaajat samoihin otteluihin asettava ominaisuus julkistettiin alkujaan Valven toimesta viime kesänä. Nyt yhtiön kerrotaan kuitenkin ilmoittaneen, että idea on hylätty.
-Pelin beta-versio on osoittanut, että haluamme päivittää pc-versiota toistuvasti vielä julkaisun jälkeenkin, Valven Chet Faliszek saneli Joystiq-sivustolle.
-Tämän tehdäksemme meidän täytyy asettaa alustat erilleen, jotta ne eivät vahingoittaisi toisiaan.
Counter-Strike: Global Offensive on ollut harvojen ja valittujen testattavana tietokoneilla jo jonkin aikaa. Mikäli testaajien joukkoon haluaa mukaan, kannattaa lukaista Pelaajalehti.comin uutinen aiheesta.
Tietokoneiden ja PlayStation 3:n lisäksi uusi Counter-Strike tuodaan myös Xbox 360:lle. Yhdessä Valven kanssa uutta peliä kehittää Hidden Path Entertainment.
Lähde: Joystiq