Sony on ilmoittanut halustaan luoda Guerrilla Gamesin ensi kuussa julkaistavasta Horizon: Zero Dawnista kokonaisen pelisarjan.

Yhtiön Britannian toimiston tuotevastaava Jon Edwards sanaili halustaan nostaa pelin päähenkilö Aloy yhdeksi Sonyn keulakuvahahmoista. Hän kertoi hahmon olevan yksi tulevaisuuden PlayStation-ikoneista hieman Nathan Draken ja Sack Boyn tapaan.

Toistaiseksi kyseessä on kuitenkin vain alustavat puheet, eikä mitään jatko-osan suhteen ole vielä päätetty. Sonylla näyttäisi olevan kuitenkin kiinnostusta laajentaa peliä yhtä peliä suuremmaksi.

– Mitään ei ole vielä julkistettu, mutta näemme tässä potentiaalia olla uusi jännittävä pelisarja – meidän täytyy vain odottaa ja katsoa, Edwards kertoo haastattelussa.

Horizon: Zero Dawn julkaistaan PlayStation 4:lle 1. maaliskuuta.

Lähde: MCV UK