Pelivideoita seuraavaa yleisöä kohahdutti hiljattain ”Skyrim-mummona”, eli ”Skyrim grandmana”, tunnetun 89-vuotiaan Shirley Curryn päätös lopettaa The Elder Scrolls V: Skyrimiin keskittyvien pelivideoiden tekeminen.

Curry julkaisi jäähyväisvideon, jossa hän totesi jäävänsä eläkkeelle, sillä hän ”ei enää nauti Skyrim-videoiden teosta”. Lisäksi Curry kommentoi, ettei hän saa enää entiseen tapaan kunnollista palautetta videoiden katsojilta.

YouTube video

Kymmenen vuoden ajan Skyrim-videosisältöä jakanut ja 1,31 miljoonaa tilaajaa kerännyt Curry ilmoitti jo viime vuonna päättävänsä Skyrim-videoiden tekemisen, mutta perui päätöksensä.

Lue myös: Skyrim-mummo lopettaa pelivideoiden tekemisen – ”Se ei ole enää hauskaa”

Curryn ”eläköityminen” ei kuitenkaan jätä YouTubea ilman astetta kokeneempia senioritubettajia.

Japanilaisiin roolipeleihin erikoistunut ja Food4Dogs-käyttäjänimellä tunnettu senioripelaaja Britta on tehnyt pelisisältöä YouTube-kanavallaan yli seitsemän vuoden ajan ja julkaisee jatkuvasti päivityksiä myös sosiaalisessa mediassa. Hänellä on YouTubessa yli 246 000 tilaajaa sekä lähes 350 ladattua videota.

Britta julkaisee YouTubessa aktiivisesti pelien ja niihin keskittyvien tuotteiden avaamiseen keskittyviä ”unboksaus”-videoita, joissa hän käsittelee myös pelien historiaa, grafiikkaa ja musiikkeja. Britta julkaisee lisäksi ”ensivaikutelmia peleistä ja pelivideoita, jotka kattavat lähes kaikki alustat, joilla hän pelaa”.

Brita kertoo somepalvelu X:ssä ”olevansa eläkkeellä yhdeksän PlayStation Vitan, kolmen Nintendo 3DS:n, kaikkien konsoleiden ja PC:n kanssa”. Hänen suosikkipeleihinsä kuuluvat muun muassa Xenoblade Chronicles X– sekä Rune Factory -pelit.

Somepäivityksissään Britta on muun muassa juhlistanut Final Fantasy Tactics: The Ivalice Chronicles– ja Trails in the Sky 1st Chapter -pelien julkaisua sekä poseerannut PS5-versioidensa kanssa puutarhassa.

– Tässä ovat minulle kaksi tämän hetken tärkeintä remasterointia. Olen JRPG-taivaassa, Britta kertoo päivityksessään.

Voit tutustua ”JRPG-mummon” viimeisimpiin pelivideoihin hänen YouTube-kanavaltaan.

Lähde: GamesRadar

Lue myös: Joukko laatupelejä lähtee pian PS Plus -palvelusta – vielä ehdit Until Dawnin kehittäjien valintavetoisen kauhun tai Battlefieldin pariin

Lue myös: Ghost of Yōtei herää eloon Hokkaidossa – uuden PS5-toimintaseikkailun inspiroimat retkikierrokset alkavat Japanissa

Lue myös: Gran Turismoa on myyty jo yli 100 miljoonaa kappaletta – saavutusta juhlistetaan massiivisella GT 7 -päivityksellä, joka sisältää uusia ratoja, autoja ja ominaisuuksia