Switch 2:sta tuli historian nopeimmin julkaisunsa yhteydessä myyty pelikonsoli, kun konsolia myytiin 3,5 miljoonaa kappaletta neljässä päivässä 5. kesäkuuta tapahtuneen maailmanlaajuisen julkaisun jälkeen.

Lue myös: Switch 2 rikkoi PS4:n ennätyksen – kaikkien aikojen avausviikko Yhdysvalloissa

Lue myös: Ennätykset paukkuvat – Nintendo Switch 2:ta myytiin 3,5 miljoonaa kappaletta neljässä päivässä

Switch 2 maksaa Suomessa keskimäärin 570 euroa. Yhdysvalloissa Nintendon uutuuskonsoli puolestaan kustantaa perusmallina 450 dollaria ja Mario Kart World -pakettina 500 dollaria. Hinnat voivat kuitenkin nousta Yhdysvalloissa Trumpin hallinnon määräämän 25 prosentin tullimaksun myötä, joka kohdistuisi Japanista ja Etelä-Koreasta tuotuihin elektroniikkatuotteisiin elokuun alusta alkaen.

Nintendo käsitteli Switch 2:n hintaan liittyviä kysymyksiä kesäkuun lopussa Nintendon osakkeenomistajien kokouksessa, jossa yhtiön toimitusjohtaja Shuntaro Furukawa vastasi sijoittajien esittämiin huoliin. Kommenteissa nousi esiin, että Switch 2 on kalliimpi kuin aiemmat yhtiön konsolit. Tämä voi tehdä siitä vaikeammin saavutettavan erityisesti nuorille pelaajille.

Furukawa myötää, että Switch 2:n lähtöhinta on edeltäjäänsä korkeampi, mutta puolustaa konsolin tarjoamia kokemuksia.

– Uskomme, että Nintendo Switch 2:n hinta on sopiva sen tarjoamaan pelikokemukseen nähden. Tärkeintä on tarjota viihdyttäviä kokemuksia, jotka osoittavat tuotteen arvon kuluttajille, Furukawa toteaa.

Furukawan mukaan Nintendo seuraa tarkasti hintatasoa ja arvioi, milloin hinta voisi muodostua nykyistä suuremmaksi esteeksi erityisesti nuorelle yleisölle. Furukawa kertoo myös, että Nintendo aikoo kehittää osan peleistä nopeammin kompensoidakseen kasvavia kuluja. Hän ei kuitenkaan paljasta, mihin yhtiön omista pelisarjoista tämä strategia ensisijaisesti kohdistuisi.

Lue myös: Nintendo suunnittelee peliensä kehityksen nopeuttamista – tekee mahdollisesti muutoksia kehityssykleihin

Lähde: Game Rant

Lue myös: Pelileffojen toteuttaminen oli aiemmin huomattavasti nykypäivää haastavampaa – entinen Sony-pomo paljastaa, miten tylysti Crash Bandicoot -leffa tyrmättiin

Lue myös: Näytellyn The Legend of Zelda -elokuvan päätähdet selvillä

Lue myös: Nintendo-kehittäjät avautuivat Switch 2:lle tällä viikolla ilmestyvän Donkey Kong Bananzan kehitystaustoista