PlayStation 4 on Sonyn mukaan lähestulkoon loppuunmyyty maailmalla, mutta se ei estä uusien pelien tulvaa. Yhtiö kertoi tuoreeltaan, että uuden sukupolven konsolille julkaistaan tämän vuoden aikana yli sata peliä.
Lukuun sisältyy kauppojen hyllyille ilmestyvät fyysiset pelit sekä verkkokaupasta ostettavat digitaaliset pelit, eli mukaan mahtuu pienempää indietuotantoa ja ison budjetin suurpelejä, kuten Sonyn oma yksinoikeuspeli Infamous: Second Son.
Uusia julkaistuksia tulevan PS4-pelikirjaston suhteen ei tehty, mutta asiaan saataneen muutos kesän lähestyessä. Sonyn, kuten myös Microsoftin ja Nintendon, odotetaan esittelevän tulevaa tarjontaansa viimeistään Los Angelesin vuotuisilla E3-messuilla kesäkuun alussa.
Samaan hengenvetoon Sony kertoi, että Yhdysvalloissa 90 prosenttia PlayStation 4 -pelaajista on jo kytkeytynyt verkkoon. Vuorostaan yli puolet maailmalla myydyistä 4,2 miljoonasta PS4-konsolista on rekisteröity PlayStation Plus -palveluun.
Lähde: Sony // CVG #1 // CVG #2