Lisälaitevalmistaja Hyperkin on julkistanut uuden Xbox- ja PC-ohjaimen, joka on muotoilultaan hyvin samantyylinen kuin PS5:n DualSense-ohjain.
Uusi Competitor-nimeä kantava johdollinen peliohjain on yhteensopiva Xbox Series X/S:n, Xbox Onen ja PC:n kanssa. Mallissa on PS5-tyylinen D-pad-ristiohjain sekä Hall Efect -tekniikkaa hyödyntävät analogisauvat, jotka on aseteltu PlayStationin tyylille uskollisesti.
Myös ohjaimen liipaisimet on muotoiltu PS5:n DualSense -ohjaimen tapaan, ja sen etupaneelista löytyy selkeästi esiin tuotu mykistyspainike. Hyperkin ei ole vielä paljastanut Competitor-ohjaimen hintaa tai julkaisupäivää.
Hyperkin on tuonut aiemmin markkinoille retrohenkiset Duke– ja Xbox 360 -tyyliset ohjaimet Xbox-alustoille ja PC:lle.
Voit katsoa alla olevalta IGN:n videolta Hyperkinin uutuusohjaimen esittelytrailerin:
Lähde: Video Games Chronicle
Lue myös: PS3-klassikot PS5:lle? Studio tutkii mahdollisuutta tuoda PS3-pelejä nykyiselle konsolisukupolvelle
