Perjantaina kauppoihin saapuva Mafia III pyörii julkaisussaan pc:llä lukitulla ruudunpäivityksellä, pelilehti PC Gamer on havainnut ensitesteissään. Julkaisija 2K Games on myöhemmin vahvistanut asian pelin kotisivuilla luvaten korjausta tilanteeseen ”hyvinkin pian”.
– Tiimi on tehnyt kovasti töitä varmistaakseen, että Mafia III:n suorituskyky on johdonmukainen kaikilla alustoilla ja tällä hetkellä peli pyörii vakaasti 30 ruutua sekunnissa. Olemme parhaillaan työstämässä pc-päivitystä, joka mahdollistaa pelin pelaamisen korkeammilla ruudunpäivityksillä, julkaisija kertoo tiedotteessaan.
Ruudunpäivitys ei ole myöskään ainut asia, jota 2K on aikeissa vielä hioa pc:llä. Julkaisija toivookin pelaajien antavan kehittäjille vielä palautetta sen suhteen, millaisia parannuksia esimerkiksi pelin asetustarjontaan pelaajat voisivat vielä haluta.
Ohessa Mafia III:n tuore julkaisutraileri.

Lähde: Mafia III (kotisivu), PC Gamer