Logitech tuo markkinoille kolme uutta versiota suositusta G502-pelihiirestään.
G502 X -mallisto tuo teknisiä uudistuksia tutulla muotoilulla varustettuun pelihiireen. Logitech G502 X, G502 X Lightspeed ja G502 X Plus muistuttavat päällisin puolin alkuperäistä G502:ta, mutta kaikki mallit hyödyntävät uusia optismekaanisia Lightforce-mikrokytkimiä. Uusien kytkimien kerrotaan tarjoavan nopean ja luotettavan painalluksen, joka muistuttaa kuitenkin mekaanisen kytkimen painallustuntumaa.
Lisäksi kaikki uudet hiirimallit sisältävät käännettävän ja irrotettavan DPI-säätimen sekä kevyemmän vierityspainikkeen. X-mallit sisältävät myös ohuemman kuoren ja kevyemmän rungon. Plus-malli taas sisältää kahdeksan led-valon RGB-valaistuksen, jonka voi räätälöidä käyttäjäkohtaisesti.
G502 X Lightspeed ja G 502 Plus hyödyntävät uutta langatonta Lightspeed-teknologiaa, jonka ansiosta uusien hiirien luvataan yltävän jopa 68 prosenttia nopeamaan vasteaikaan. Lightspeed-teknologiaa käyttävään vastaanottimeen voi myös liittää samaan aikaan kaksi eri laitetta G HUB -ohjelmiston avulla. Langattomien hiirten akunkestoksi luvataan Lightspeed-mallissa 140 tuntia ja Plus-mallissa 130-tuntia ilman värivalaistusta.
Uudet mallit saapuvat kauppoihin syyskuussa. G502 X:n hinnaksi kerrotaan 89 euroa. Lightspeed- ja Plus-mallit taas maksavat 149 ja 169 euroa.
Lähde: Logitech
