Korealaisille Diablo-pelaajille rahoja takaisin

Blizzard joutuu taipumaan Etelä-Korean valtion mahdin edessä.

21.6.2012 16:39

Blizzard joutuu antamaan Diablo III -pelaajille rahoja takaisin Etelä-Koreassa. Yhtiö taipui vasta, kun maan reilua kaupankäyntiä valvova komissio oli jo ehtinyt alkaa tutkia tapausta.

Syynä palautuksille ovat Diablo III:n kärsimät yhteysongelmat. Peli vaatii jatkuvan verkkoyhteyden toimiakseen, mutta sen serverit eivät kyenneet vastaamaan kysyntään etenkään julkaisun yhteydessä. Ongelmat olivat erityisen pahoja Aasiassa.

Verkkopelaamisesta tunnetun Etelä-Korean kuluttajansuojalain mukaan ostaja on oikeutettu saamaan rahansa takaisin, jos tuotteessa on ongelma, jota kuluttaja ei aiheuttanut.

Mikäli hahmonsa on jo ehtinyt nostamaan yli tason 40, ei Blizzard suostu palauttamaan rahoja. Sijoituksensa voi saada takaisin kahden viikon sisällä ostoksesta, jos hahmo on korkeintaan tasolla 20. Alle tason 40 hahmoilla voi hakea rahojaan kesä-heinäkuun taitteessa.

Blizzard on myös tarjonnut Diablo III -pelaajille 30 päivän ilmaista kokeilujaksoa Starcraft II:een.

Lännessä vastaavanlaisia hyvityksiä ei näillä näkymin ole luvassa. Blizzard muistuttaa Eurogamerille antamassaan vastineessa, että yhtiö on kasvattanut Diablo III:n serverikapasiteettia alkuvaikeuksien jälkeen. Pelin kerrotaan olleen jatkuvasti käytettävissä 2. kesäkuuta lähtien, huoltokatkoksia lukuun ottamatta.

Blizzard lanseerasi hiljattain Diablo III:een paljon puhutun oikeaan rahaan perustuvan huutokaupan. Sitä ennen kehittäjät siivosivat pelaajakunnasta pois huijareita. Pelin seuraavan päivityksen odotetaan tuovan mukanaan merkittäviä muutoksia, jotka vaikuttanevat myös huutokaupan ympärille rakentuneeseen talouteen.

Päivityksen jälkeen Blizzardin verkkokaupasta ostetut Diablo III -pelit pysyvät 72 tunnin ajan kokeiluversioina. Yhtiön mukaan päätöksellä pyritään estämään huijaamista ja muuta pahantekoa.

Lähde: Eurogamer