Kehittäjät esittelevät uutuus-Wormsin asevalikoimaa

Worms Revolutionissa piisaa vesi- ja ajatusleikkejä.

29.7.2012 15:12

Worms-sarjan uutukaisosa Revolution pitää odotetusti sisällään sekä uusia että myös vanhoja aseita. Peliä kehittävä Team17 esitteli osaa asevalikoimasta kehittäjäpäiväkirjansa uusimmassa osassa.

Erityisesti taisteluihin pääsee tulevaisuudessa vaikuttamaan erilaisilla vesiaseilla. Näiden johdosta vihollismatoja odottavat aivan uudenlaiset hukkumisriskit, joskin vettä voi hyödyntää myös matojen strategisessa liikuttelussakin.

Muihin lisäyksiin lukeutuvat esimerkiksi telekineettiset voimat, joilla madot voivat siirrellä erilaisia objekteja kartalla. Näiden ohella saman joukkueen taistelijat voivat myös vaihtaa kartalla paikkaa keskenään teleportaation avulla.

Matosodan uusimman osan on luvattu saapuvan PlayStation 3:lle lokakuun 10. päivä. Sekä Xbox 360:llä että pc:llä peli nähdään todennäköisesti samoihin aikoihin, joskaan näiden alustojen suhteen mitään ei ole vielä varmistettu. Hintaa teokselle kertyy noin 13 euroa.

Kehittäjäpäiväkirjan aiemmat osat löytää muun muassa täältä.

YouTube video

Linkki videoon