Lionsgate-elokuvastudio on paljastanut työstävänsä pelisovitusta kahdesta tunnetusta elokuvasarjastaan.

Studio on uusimmassa osavuosikatsauksessaan kertonut työstävänsä uutta pelisovitusta John Wick -toimintaelokuvista. Keanu Reevesin tähdittämästä leffasarjasta ollaan tällä kertaa tekemässä ison budjetin peliä, sillä studion johtaja Adam Fogelsonin mukaan luvassa on AAA-tuotantoarvoilla tuotettu peli.

Lue myös: John Wick Hex katoaa kokonaan myynnistä lähipäivinä

Lue myös: Ubisoftin vakoojapelit kääntyivät animaatiosarjan muotoon – koko kausi nyt katseltavissa

John Wickin lisäksi Fogelson kertoi studion puuhaavan uutta peliä myös Saw-kauhuelokuvasarjasta. Lisäksi luvassa on myös muita pelipaljastuksia, jotka on määrä julkistaa lähitulevaisuudessa.

Molemmista sarjoista on nähty aikaisempiakin pelisovituksia. Edellinen John Wick -peli on 2019 ilmestynyt taktinen roolipeli John Wick Hex, joka oli kuitenkin selvästi pienemmän budjetin projekti. Saw-elokuvista taas julkaistiin vuonna 2009 ja 2010 kaksi peliä Xbox 360:lle ja PS3:lle.

Lue myös: Sony julkaisee uuden Resident Evil -elokuvan vuonna 2026, puikoissa Barbarian-ohjaaja

Lue myös: Huhu: The Witcher 3 saa yllätyslaajennuksen

Lähde: Insider Gaming