Warner Bros. ja Niantic Labs ovat esitelleet viimein laajemmin tulevaa Harry Potter: Wizards Unite -mobiilipeliä. Julki siitä on saatu samanaikaisesti niin joukko ensimmäisiä kuvia kuin myös kosolti yksityiskohtia pelin toiminnasta.
Muita sivuaktiviteetteja on myös tarjolla. Maailmasta löytämiään raaka-aineita voi hyödyntää minipelin voimin tehtävien taikavoimien keittämiseen, minkä lisäksi pelaajat voivat lähteä yhteisvoimin valloittamaan haastavia linnakkeita. Näiden sisuksista löytää voi aina vain harvinaisempia Foundables-asioita sekä taikuuteen perustuvia taisteluja.
Oman hahmonsa kykyihin pääsee myös kevyesti vaikuttamaan valitsemalla tälle yhden kolmesta ammatista. Näitä ovat pimeyden voimia vastaan taisteleva aurori, taikaotuksista enemmän tietävät taikazoologi sekä akateemisempi professori.
Harry Potter: Wizards Unitella ei ole toistaiseksi vielä tarkkaa julkaisuajankohtaa. Taikomaan olisi tarkoitus päästä kuitenkin tämän vuoden aikana.
Lähde: Pottermore, Wizards Unite (kotisivu)
