Gran Turismo 7:n PS5-versio on saanut tänään julkaistun Spec III -ilmaispäivityksen yhteydessä tuoreen Power Pack -lisäosan. Polyphony Digital kertoo Power Packin ”tuovan Gran Turismoon uudenlaisen haasteen ja tarjoavan ajokokemuksen, jota ei ole aiemmin nähty sarjassa”.
Laajennus tuo ajopeliin täyden kisaviikonloppuformaatin, joka sisältää harjoitukset, aika-ajon ja varsinaisen kilpailun.
Mukana on myös 50 uutta kilpailua 20 teemakategoriaan keskittyen, jotka ovat saaneet inspiraationsa auto- ja moottoriurheiluperinteistä ympäri maailmaa. Joukossa ovat esimerkiksi klassiset kestävyyskilpailut, joihin lukeutuvat 24 tunnin kisat.
Kilpailujen vastuksena toimii Polyphony Digitalin, Sony AI:n ja Sony Interactiven yhteistyönä kehittämä Gran Turismo Sophy 3.0 -tekoäly, jonka kerrotaan tuovan kilpailuihin aiempaa realistisempia ja tiukempia taisteluja sijoituksista.
29,95 euron hintainen lisäosa sisältää lisäksi kuusi uutta autoa. Kyseiset menopelit ovat Ford Mustang 2015 American Racer, Nissan Skyline GT-R GP-Tuned (KPGC10), Porsche 911 Turbo Rally (930), Toyota AE86 Levin D-Tuned, Toyota Supra GT (JZA80) sekä Volkswagen Beetle 1966 Desert Racer.
Power Pack tuo lisäsisällön ja uudistusten ohella 5 000 000 krediitin bonuksen pelaajan pelinsisäiseen valuuttaan. Pääset katsomaan Gran Turismo 7:n Power Packin julkaisutrailerin alta.
Lähde: Polyphony Digital
Lue myös: PS5 sai uuden vaiheittain julkaistavan järjestelmäpäivityksen – tällaisia parannuksia on luvassa
Lue myös: Huippumenestynyt PS5:lle julkaistu toimintaroolipeli saa oman DualSense-ohjaimensa
