Yhdeksättä sisältökauttaan parhaillaan läpikäyvä Fortnite on kymppikautensa myötä lopettamassa pc:llä tuen joukolle iäkkäämpiä näytönohjaimia.
Lähtökohtaisesti peliä on jo aiemmin laitevaatimuksissa kehoitettu pelaamaan DirectX 11:tä hyödyntävällä raudalla. Pelaaminen on pidetty kuitenkin mahdollisena myös näitä vanhemmillakin laitteilla, jotta mahdollisimman moni olisi voinut pelata peliä tähän asti.
– Kymppikauden alun myötä emme tue enää kuitenkaan näitä. Tämä antaa meille mahdollisuuden keskittää kehitys- ja testausponnistuksemme Fortniten syvempään optimointiin kaikille pelaajista, Epic kertoo tiedotteessaan.
Fortniten yhdeksäs kausi starttasi toukokuussa ja sen on määrä päättyä elokuun alussa. Kymppikausi seuraa näillä näkymin heti tämän jälkeen.
Lähde: Epic Games, PC Gamer