Segan suosittuihin Sonic the Hedgehog -videopeleihin pohjaava vauhdikas elokuvasarja jatkaa jo neljännen osansa kehittelyä. Nyt tulevan elokuvan tiimoilta on kantautunut ensimmäinen iso uutinen liittyen sen näyttelijäkiinnityksiin.
Kristen Bell tulee antamaan äänensä pinkille Amy Rose -vauhtisiilille.
Lue myös: Sonic saa peräti kaksi uutta elokuvaa vuoden 2028 loppuun mennessä
Hahmon liittymistä Sonicin (Ben Schwartzman), Knucklesin (Idris Elba), Talesin (Colleen O’Shaughnessey) ja Shadow’n (Keanu Reeves) joukkoon kiusoiteltiin jo edellisen, loppuvuodesta 2024 ilmestyneen, elokuvan lopussa. Amy Rose esiintyi ensi kertaa Segan videopelifranchisessa vuonna 1993 julkaistussa Sonic CD -pelissä.
Bell tunnetaan muun muassa rooleistaan sarjoissa Veronica Mars, Gossip Girl, Heroes, The Good Place ja Nobody Wants This. Hän on myös ääninäytellyt prinsessa Annaa Disneyn suosituissa Frozen-animaatioissa. Videopelien puolella Bell on taas esiintynyt Ubisoftin Assassin’s Creed -peleissä sekä Kingdom Hearts III:ssa.
Lue myös: Jason Momoa on tulevan Helldivers-elokuvan päätähti – scifiraina saa ensi-iltansa syksyllä 2027
Sonic the Hedgehog 4:n on näillä näkymin määrä kiitää maailman valkokankaille 19. maaliskuuta 2027.
Lähde: The Hollywood Reporter