Call of Duty: Black Ops 2:n julkistusta seurasi Activisionin toimitusjohtaja Eric Hirshbergin suuret lupaukset jatko-osasta: Peli on kunnianhimoisin Call of Duty ikinä, ja se tulee viemään pelisarjan täysin uudelle tasolle monilla eri rintamilla, kärkimies hehkutti.
– Venytämme rajoja niin grafiikan, teknologian, tarinankerronnan ja pelatavuuden suhteen.
– Samanaikaisesti meidän tulee pysyä uskollisina eeppiselle realismille, sydämentykytyksiä aiheuttavalle adrenaliinille ja elokuvamaiselle toiminnalle, jota niin monet ihmiset rakastavat ja odottavat Call of Duty -peleiltä. Treyarchin näkemys Black Ops 2:sta tulee määrittelemään pelisarjan tulevaisuuden, niin kuvainnollisesti, kuin kirjaimellisestikin.
Hirshberg sai hehkutukseen mukaan myös studion kärkikehittäjä Mark Lamian, jonka lupaukset eivät jääneet Ericin jalkoihin.
– Call of Duty: Black Ops 2 tulee olemaan kokemus jollaista fanit eivät ole vielä koskaan nähneet, Lamia lupaa.
– Haastamme oletuksia jokaisella rintamalla: yksinpelikampanjassa, moninpelissä ja Zombein.
Lamia lisäsi, että ajatuksia herättävä yksinpeli esittelee haarautuvia juoniosuuksia ja pelaajan valinnat vaikuttavat juoneen.
Lähde: Eurogamer