DICE ja Electronic Arts ovat jatkaneet Battlefield 4:n esittelyä videomuodossa. Tänään ilmoille tuotu pätkä keskittyy tosin enemmän pelin tekniikkapuoleen kuin esimerkiksi pelattavuuteen, sillä varsinaisen esittelyn saa uusi Frostbite 3 -pelimoottori.
Videolla DICE hehkuttaa erityisesti luonnon vaikutusta räiskintäkokemukseen. Frostbite 3:lla kehittäjät kertovat pystyvänsä luomaan maailman, jossa pilvet, vesi ja puut reagoivat yhdessä saumattomasti pelissä jyllääviin luonnonvoimiin, mikä voi varsinkin luoda mielenkiintoisia vedessä käytäviä taisteluita. Esimerkiksi meressä ollessa vesi oikeasti aaltoilee tavalla, joka vaikuttaa moninpelissäkin kaikkiin pelaajiin. Taitavammat pelaajat voivatkin näin käyttää tätä hyväkseen taktisilla sijoittumisilla.
Maininnan saa myös niin sanottu levolution-idea, josta DICE jakoi esimakua E3-messuilla romahtavan pilvenpiirtäjän muodossa. Termillä kehittäjät viittaavat keinoon, jossa moninpelikenttiä voidaan muuttaa merkittävästi suurten tuhotoimien seurauksena.
Battlefield 4 saadaan PlayStation 3:lle, Xbox 360:lle ja pc:lle lokakuun viimeisellä viikolla. Peli on myös kehitteillä PlayStation 4:lle ja Xbox Onelle, jotka saavat sotaräiskeensä, kunhan konsolit vain itse löytävät ensin tiensä kauppoihin.
