Ruotsalaisen DICEn työstämä Battlefield 4 -räiskintä on parhaillaan matkalla myös sekä PlayStation 4:lle että Xbox Onelle. Tiistai-iltana vahvistettu tieto ei välttämättä yllätä ketään, mutta aina tähän viikkoon asti pelin on virallisesti kerrottu olevan matkalla vain PlayStation 3:lle, Xbox 360:lle ja pc:lle.

Uusien versioiden julkistuksen ohella EA on tällä viikolla myös varmistanut tuovansa Battlefield 4:n nykykonsoleille ja pc:lle lokakuun 29. päivä Pohjois-Amerikassa. Mikäli vanhat kuviot pitävät siis paikkansa, nähdään sotaräiskintä Suomessa lokakuun 31. päivä.

Battlefield 4:n ennakkotilaajille EA lupaa China Rising -nimellä kulkevaa lisäsisältöpakettia ilmaiseksi. Se tuo mukanaan neljä uutta karttaa sekä joukon ajoneuvoja ja varusteita. Mikäli kuluttaja ennakkotilaa vielä pelin Digital Deluxe-version EA:n Origin-pelipalvelusta, saa tämä myös pääsyn Battlefield 4:n beetaan sekä joukon ylimääräistä pienkivaa peliin.

Lähde: Electronic Arts