Alan Wake 2 jatkuu jo ensi viikolla – tältä näyttää The Lake House -laajennus

Remedy esitteli trailerilla laajemmin Alan Wake 2:n uutta laajennusta.

17.10.2024 20:30

Viime vuonna nähty kotimainen kauhuseikkailu Alan Wake 2 saa toisen laajennuksensa ensi viikolla. Tiistaina 22. lokakuuta ilmestyvä The Lake House -laajennus painottaa tällä kertaa enemmän pelin synkempää selviytymiskauhupuolta, kun emopelistä tuttu FBC-agentti Kiran Estevez (Janina Gavankar) päätyy tutkimaan virastonsa suljettua laitosta Cauldron Lakella.

Kuten kuvauksesta voi päätellä, The Lake Housella näyttää olevan yhä enemmän sidoksia Remedyn laajempaan peliversumiin. Se esittelee myös uuden uhan, hirviöimäiset The Painted -maaliolennot, ja mukaan luvataan myös uutta musiikkia.

The Lake House on osa Alan Wake 2:n maksullista Expansion Pass -laajennuspakettia, johon lukeutuu jo aiemmin ilmestynyt ja tyylillisesti kepeämpi Night Springs -laajennus. Laajennuspaketti sisältyy emopelin Deluxe- ja Collector’s Editions -versioihin, kuten myös pelin samaisena päivänä saapuvaan fyysiseen versioon.

Alan Wake 2: The Lake Housen uuden trailerin voi katsastaa ohesta.

YouTube video

Lähde: Remedy Entertainment, Xbox Wire